пәнҗешәмбе

23 август көнне Килдебәк авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре, китапханәче белән берлектә «Ватан нинди төстә?» исеме астында, Россия флагы көненә багышланган патриотик сәгать үткәрделәр. Мәдәният хезмәткәрләре Россия Дәүләт флагы барлыкка килү тарихы белән таныштырдылар, бу бәйрәмнең ничәнче елда оештырылуы, төсләрнең нәрсә аңлатуы турында сөйләделәр. Шулай ук күргәзмәгә күзәтү үткәрелде.

сишәмбе

20 август көнне Килдебәк авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре, китапханәче белән берлектә «Преданья старины глубокой» исемле җыр кичәсе үткәрделәр. Чарада «Ак калфак» клубына йөрүчеләр катнашты. Чарада катнашучылар онытылган яшьлек җырларын, халык җырларын, такмакларны искә төшерделәр. Чарада шулай ук халык уеннары уйналды. Чара бик күңелле һәм җылы шартларда узды.

шимбә

17 августта Олы Кибәче авылының сәламәтлек һәм ял паркында ачык һавада «Моңнар кайтсын авылга»дигән урам концерты булды. Бу концертта Килдебәк мәдәният йорты мөдире Р.А. Локманов та катнашты. Концертта күңелле, шул исәптән дәртле җырлар яңгырады. Һәр чыгыш көчле алкышлар белән үрелеп барды, халыктан уңай хисләр һәм рәхмәт сүзләре күп булды.

пәнҗешәмбе

15 август көнне Килдебәк авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре, китапханәче белән берлектә футболкаларга рәсем ясау буенча мастер-класс үткәрделәр, анда катнашучылар үзләрен чын дизайнер итеп хис иттеләр һәм гадәти әйберне эксклюзив киемгә әйләндерделәр. Бүген гадәти булмаган рәсемле һәм язулы футболкалар бик популяр. Ә үз кулларың белән ясалган футболка, хуҗасының визит карточкасы яки истәлекле вакыйгага бик яхшы бүләк булырга мөмкин. Моның өчен бер төстәге футболка, картон, кисточкалар, акрил буяулар, трафарет һәм бераз гына сабырлык кирәк булды!

шимбә

Татар халкы үзенең традицияләре һәм гореф-гадәтләре белән кызыклы һәм уникаль. «Кич утыру»йоласы халык арасында шундый яратканнарның берсе булып тора. Элек - электән авыл хатыннары, кичләрен бер өйгә җыелып, кул эшләре белән шөгыльләнгәннәр: кызлар бирнәгә сөлге, ашъяулык, пәрдә һәм яулык чигәләр, ә өлкәнрәк хатыннар яулык, оекбаш, бияләй бәйлиләр. Шунда ук төрле уеннар оештырдык, җырладык һәм биедек.

Килдебәк мәдәният йорты  "Умырзая" клуб формированиесе членнары 10 август көнне «Кич утыру» фольклор куренеш үткәрелде. Чара барышында катнашучылар үзләренең яшьлек утырышларын, уеннарын, җырларын һәм биюләрен искә төшерделәр. Сөйләшүләр җылы шартларда самовар янындагы өстәл янында дәвам итте.

чәршәмбе

07 августта  Килдебәк мәдәният йортыда «Гадкий Я» мультфильмы күрсәтелде.

Мультфильм кабул итү өчен җиңел, кызыклы һәм барлык балаларның игътибарын җәлеп итә торган булып чыкты.

пәнҗешәмбе

1 август  көнне  Килдебәк  мәдәният хезмәткәрләре,китапханәче белән берлектә, "Тарих битләре буйлап” исемле әңгәмә  үткәрделәр.

Һәр кешенең үзенең «кече Ватаны» — туган һәм үскән урыны: аның йорты, шәһәре, туган ягы бар.

Балаларны туган як тарихы белән таныштырдык,  анда булган вакыйгалар турында бик күп кызыклы мәгълүматләр  белә алдылар. Шулай ук авыл горурлыгы булган,  кешеләре турында да сөйләделәр. Балалар дәүләт бүләкләре һәм мактаулы исемнәр алган якташлары турында белделәр. Мондый экскурсия-әңгәмә балаларга туган як турында белемнәрен баетырга һәм кече ватаннары турында бик күп файдалы мәгълүмат алырга ярдәм итте.

сишәмбе

30 июль көнне Евлаштау мәдәният йортында ТР ИЗО дәүләт музее хезмәткәрләре белән очрашу булды, анда Евлаштау мәдәният йортының "Канәфер", Шикше мәдәният йортының "Зиләйлек" фольклор коллективлары, ике авыл китапханәчеләре, Килдебәк һәм Сәрдә авыл мәдәният йортлары мөдирләре, район мәдәният йорты хезмәткәрләре һәм үзешчән артистлар катнашты. Кунаклар игътибарына татар туе белән бәйле берничә йола тәкъдим ителде. Алар шулай ук туган якны өйрәнү музеенда булдылар, кызыклы экспонатлар белән таныштылар, материал төшерделәр һәм яздырдылар, Евлаштау мәдәният йортының чәйнекләре коллекциясе белән таныштылар. Фольклор коллективлары җитәкчеләре Г.Әхмәтҗанова һәм Л. Хисмәтова җирле бай материал бирделәр, йолалар, бәйрәмнәр, һөнәрләр, җырлар, биюләр, уеннар, шулай ук җирле фольклорның ничек җыелуы турында сөйләделәр. Музей хезмәткәрләрен эш материалы, чыгыш сценарийлары, Чыганаклар, костюмнар, атрибутлар һ.б. кызыксындырды. алар игътибарга бирелгән бөтен нәрсәне җентекләп сораштырдылар, яздырдылар һәм камерага төшделәр.

җомга

26 июлендә Килдебәк мәдәният йорты хезмәткәрләре, китапханәче белән берлектә "Без сәламәт яшәү рәвеше өчен»дигән танып-белү сәгате үткәрде. Сәламәтлек - һәр кешенең тормышында бәяләп бетергесез бәхет.Бу чарада балалар дөрес туклану, көн режимын үтәүнең әһәмияте, физкультура һәм чыныгуның файдасы, шәхси гигиена кирәклеге турында белделәр, сәламәтлек турындагы мәкальләрне һәм әйтемнәрне искә төшерделәр.Чара кызыклы узды.

чәршәмбе

10 июльдә Килдебәк мәдәният йорты янында «Головоломка 2» мультфильмы күрсәтелде. «Головоломка 2 " тамашачыларны гади һәм аңлаешлы формалар аша күчеш яше үзенчәлекләре белән таныштыра. Сюжет үзәгендә янә Райли исемле кыз һәм аның хис-кичерешләре була.

Мультфильмны караганнан соң балалар күчеш яшендәге кыенлыклар, хисләрнең безгә никадәр көчле йогынты ясавы, кеше тарафыннан бер мизгелдә яндырылган катлаулы хисләрне ничек җиңеп чыгу мөмкинлеге һәм безне хайваннардан аерып торучы нәрсәләр (аң) турында фикер алыштылар.