шимбә

Сәламәтлек-кешенең иң зур байлыгы. Һәм бу байлыкны тормыш юлының башыннан ук сакларга һәм ныгытырга кирәк.

11 майда Сулэ авыл клубында узган «Сәламәтлеккә юл» дип аталган чарада катнашып, балалар моны ничек эшләргә икәнен белделәр.Чара башында балалар кешенең сәламәтлегенә нинди факторлар тәэсир итә һәм аның 50 проценты без алып барган яшәү рәвешенә бәйле икәнен белделәр. Аннары катнашучылар көн режимын үтәү кирәклеге, зарарлы һәм файдалы продуктлар,үсемлекләр, төрле спорт төрләре һәм, әлбәттә, кеше организмына зарарлы йогынты ясаучы зарарлы гадәтләр турында сөйләштеләр. Балалар викторинада катнаштылар.Чара тәмамлангач, сәламәтлегебез өчен көн режимын үтәү, дөрес туклану, саф һавада йөрү һәм спорт белән шөгыльләнү бик мөһим дигән нәтиҗәгә килделәр.

җомга

10 май конне Курсабаш мәдәният йортында Сулэ авыл клубы һәм китапханә белән берлектә Җиңү көненә багышланган бәйрәм концерты уздырылды. Сугыш еллары җырлары, җылы теләкләр, матур биюлэр яңгырады. Тамашачылар һәр номерны көчле алкышлар белән озата бардылар.

чәршәмбе

8 майда Сулэ авыл клубында Курсабаш мэдэният йорты, Курсабаш китапханәсе белгечләре һәм үзешчән сәнгать артистлары белән берлектә Бөек Җиңү хөрмәтенә бәйрәм концерты оештырдылар. Матур җырлар яңгырады, биюләр булды.Җырлар һәм биюләр һәрвакыт авыр һәм караңгы вакытта сугыш кырында солдатларга ярдәм иткән һәм ярдәм иткән, тылда эшләүче хатыннарга, аналарга һәм балаларга өмет биргән. Бу концерт Россия батырлыгын мәңге истә тотачак кешеләргә һәм җиңүчеләрнең данлы буынының искиткеч рухилыгы һәм корбанлыгы нигезендә торган бәйрәмгә – илебезнең һәр кешесенең күңелендә һәм йөрәгендә мәңгегә булган Җиңү көненә багышлана! Җиңүнең нинди бәягә яуланганын истә тоту-безнең изге бурычыбыз.

Тэги: Сулэ авыл клубы

8 майда Сулэ авыл клубы, Курсабаш мэдэният һәм китапханә хезмәткәрләре "Георгиевская лента"акциясендә катнаштылар.Акция Ватанны саклаганда һәлак булган сугышчылар турында истәлекне саклау максатыннан уза һәм 1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгына багышлана. Георгий тасмасы Россияне саклаучыларның батырлыгы, хәрби батырлыгы һәм даны символы булып тора. Балалар белән зиратка бардык, сугыш ветераннары һәм тыл хезмәтчәннәре чардуганнарына Георгий тасмалары бәйләделэр.

Тэги: Сулэ авыл клубы

8 майда Курсабаш авыл китапханәсе, Курсабаш мэдэният йорты, Сулэ авыл клубы,Тубэн Утар клубы хезмәткәрләре "Хәтер бакчасы"акциясендә катнаштылар. Бу истәлекле көннәрдә ил буенча соңгы гасырның иң канлы сугышында һәлак булган 27 миллион кешенең истәлегенә агачлар утыртыла. Һәр агач тыныч буыннарның Хәтер һәм рәхмәт символы. Утыртылган агач белән без хәзерге һәм киләчәк буыннарны герой ата-бабалары турында мәңге яшәүче хәтер белән тоташтырабыз. Агачларның утыртылган үсентеләре - Ватанны саклаучыларның мәңгелеккә киткәннәрен искә төшерүче Яшел һәйкәлләр.

Тэги: Сулэ авыл клубы

Курсабаш авылында Зәкия Хәбибуллин һәм Бөек Ватан сугышында катнашучылар һәйкәле янында Җиңүнең 79 еллыгына багышланган митинг узды.
Митинг ел саен авыр вакытларда Ватанны саклаган сугышчыларны хөрмәтләү, һәлак булган геройлар һәйкәленә чәчәкләр салу һәм Бөек Ватан сугышының тере ветераннарына хөрмәт күрсәтү өчен үткәрелә.Курсабаш мэдэният йорты, Сулэ авыл клубы,Тубэн Утар клубы,Курсабаш китапханәсе хезмәткәрләре митингта катнаштылар.

шимбә

4 майда Курсабаш мэдэният йорты,Сулэ авыл клубы, Тубэн Утар авыл клубы һәм Курсабаш китапханә хезмәткәрләре  берлектә Урта Курса авылында "Өйләнәсе иде, егетлар"дип аталган музыкаль-театр шоуы оештырдылар һәм куйдылар. Театр концерты бер сулышта узды. Ул һәркемгә яхшы кәеф һәм елмаю бүләк итте.

пәнҗешәмбе

2 май көнне Сулэ авыл клубында Курсабаш авыл китапханәсе һәм Сулэ авыл клубы хезмәткәрләре балалар өчен "төбәкнең әдәби тормышы - Кол Гали"дигән тематик сәгать үткәрделәр. Чарада катнашучылар Бөек урта гасыр шагыйре Кол Гали биографиясе, аның әдәби иҗаты белән таныштылар. Кол Гали төрки әдәбиятның күренекле вәкиле. Аның иң танылган поэмасы "Кыссаи Йосыф" 1233 елда Изге Язмалар һәм Коръән сюжетлары буенча язылган. Явызлыкка, Ялганга каршы, кеше бәхете өчен эшләнгән әсәр. Чарада балалар Кол Галинең "Кыссаи Йосыф" поэмасының үзенчәлекләре һәм аның Идел буе татарлары мәдәнияте тарихындагы әһәмияте турында белделәр. Поэмадан өзекләр укылды.

чәршәмбе

1 Май-Яз һәм Хезмәт бәйрәме. Борынгы заманнардан бирле бу көнне балалар иртән өйдән-өйгә йөреп, буялган йомырка җыялар иде.Быел да 1 майда Сулэ авыл клубы мөдире әлеге бәйрәмне оештырды.Иртән балалар белән бергә йомырка җыю традициясен яңарту максатыннан урамга чыктылар. Өйдән-өйгә актив кереп, тәм-томнар җыйдылар. Балалар бертавыштан хуҗаларны бәйрәм белән котладылар. Олылар исә, аларга кучтэнэчлэр тапшырып, аларга үзләренең яхшы теләкләрен җиткерделәр.

апрель, 2024 ел
сишәмбе

30 апрельдә Сулэ авыл клубында "терроризм-җәмгыятькә куркыныч"дигән әңгәмә уздырылды.Терроризм хәзерге вакытта кешелек иминлегенә төп куркынычларның берсе булып тора. Террорчылык актын туктату һәм ачу, аның нәтиҗәләрен киметү һәм шәхеснең, җәмгыятьнең һәм дәүләтнең мөһим мәнфәгатьләрен яклау максатыннан, гражданнарга куркыныч янаганда һәм терактлар вакытында халыкның үз-үзен тотышы һәм гамәлләре кагыйдәләрен, тәртибен белергә, гадәттән тыш хәлләрдә дөрес ориентлашырга һәм эш итәргә кирәк. Һәр кеше экстремаль ситуацияләрдә үз тәртибен һәм гамәлләрен төгәл күз алдына китерергә тиеш, психологик яктан үз-үзен яклауга әзер булган. Террорчылык янаулары вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен белү, шундый катлаулы ситуацияләрдә үзеңне ничек тотарга кирәклеге турында сөйләделәр. Террорчылык вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләренә, шикле предметларны табуга аерым игътибар бирелде. Шулай ук чарада катнашучылар гражданлык уяулыгын күрсәтүнең мөһимлеге турында сөйләделәр.